• Kombinat „Servo Mihalj“ predstavljen na izložbi „O fabrikama i radnicima“

    Izložba pod nazivom „O fabrikama i radnicima“ biće svečano otvorena u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin u sredu, 5. jula, s početkom u 19 časova. Ona je nastala saradnjom Muzeja Jugoslavije i Muzeja nauke i tehnike i posvećena je industrijalizaciji na teritoriji današnje Srbije od njenih početaka do danas.   Izložbu je pripremio kustoski tim ova […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kombinat „Servo Mihalj“ predstavljen na izložbi „O fabrikama i radnicima“

    Izložba pod nazivom „O fabrikama i radnicima“ biće svečano otvorena u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin u sredu, 5. jula, s početkom u 19 časova. Ona je nastala saradnjom Muzeja Jugoslavije i Muzeja nauke i tehnike i posvećena je industrijalizaciji na teritoriji današnje Srbije od njenih početaka do danas.

     

    Izložbu je pripremio kustoski tim ova dva muzeja: Ada Vlajić i Rifat Кulenović iz Muzeja nauke i tehnike i Jovana Nedeljković i Radovan Cukić iz Muzeja Jugoslavije. Ova važna i složena tema predstavljena je iz različitih perspektiva – od društveno-političke, kulturne i istorijske, do tehničko-tehnološke.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Grupa „Sose i Lale“ u Guči: I Zrenjaninci ove godine na Dragačevskom saboru trubača

     

    Izložba može da se prati kroz pet industrijskih lokaliteta koji na paradigmatičan način predstavljaju razvoj i funkcionisanje industrije na ovim prostorima u različitim istorijskim, političkim i društvenim okolnostima. Biće predstavljena raznovrsna građa koju čine industrijski proizvodi, brojne fotografije koje svedoče o različitim aspektima fabričkog života i video-materijal, dok drugi predmeti i dokumentacija prikazuju rudnike u Boru i Majdanpeku, tekstilnu industriju u Leskovcu, Elektronsku industriju Niš, Kombinat „Servo Mihalj“ u Zrenjaninu i Vojno-tehnički zavod u Кragujevcu.

     

    Mali broj dobrih primera zaštite

     

    Lokaliteti su ciljano odabrani kako bi se kroz specifičnosti njihovog razvoja prikazali brojni fenomeni koji se vezuju za proces industrijalizacije: uloga kapitala (privatnog/trgovačkog, državnog, stranog), položaj radničke klase, radnički standard i (prinudni) rad, prirodna uslovljenost industrije i promene u prirodnoj sredini koje nastaju industrijskim delovanjem, kao i veza industrije i nauke. Lokaliteti verodostojno odslikavaju društvene promene, jer su u procesima privatizacije i deindustrijalizacije uglavnom svi prestali da postoje ili su opstali u značajno izmenjenom obliku. Institucionalna briga da se ovo nasleđe sačuva u najvećem broju slučajeva je izostala i, nažalost, postoji mali broj dobrih primera zaštite.

     

    Upravo zbog kompleksnosti teme, izložba je realizovana u saradnji dve institucije. Kustosi Muzeja Jugoslavije fokusirali su se na industriju posmatranu kroz prelamanje složenih, pre svega, društvenih i političkih odnosa, dok su kustosi Muzeja nauke i tehnike akcenat stavili na tehnologiju i procese proizvodnje.

     

    Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    Izložba će u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin trajati do kraja avgusta.

     

    Inače, portal zrenjaninski.com je o ovoj temi pisao još u januaru, a ceo tekst možete PROČITATI OVDE.

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Kultura