• Kako se prave vrhunski čvarci otkriva veteran u ovom poslu Mihalj Bačo

    Šta je potrebno da bi čvarci bili vrhunski? Potrebna je dobra slanina i vešta ruka onog koji čvarke topi.   – Najbitnije je da se odabere dobra slanina sa leđa svinje koja, opet, treba da ima najmanje 160 kilograma – priča za portal zrenjaninski.com Mihalj Bačo, čovek kroz čije je ruke prošlo na stotine bakrača i […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kako se prave vrhunski čvarci otkriva veteran u ovom poslu Mihalj Bačo

    Šta je potrebno da bi čvarci bili vrhunski? Potrebna je dobra slanina i vešta ruka onog koji čvarke topi.

     

    – Najbitnije je da se odabere dobra slanina sa leđa svinje koja, opet, treba da ima najmanje 160 kilograma – priča za portal zrenjaninski.com Mihalj Bačo, čovek kroz čije je ruke prošlo na stotine bakrača i koji je napravio ko zna koliko kilograma čvaraka u svom životu. Mihalj je, inače, i predsednik Udruženja negovatelja starih običaja „Remus“ iz Mužlje.

     

    Slanina se seče na kocke 2×2 centimetra i jako je važno da budu približno jednake veličine kako bi se ravnomerno topili u bakraču.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Prste da poližeš: Trojica kumova pravi majstori za domaće kobasice (Foto)

     

    – U jedan bakrač stane od 30 do 35 kilograma kocki slanine. Potrebno je odmah, u startu, u bakrač usuti 3 decilitra mleka. Prvo se naloži jača vatra, da mast počne da se topi, a onda vatru treba smanjiti i neprestano mešati velikom drvenom varjačom. Čvarci su gotovi kada dobiju lepu boju, ali tu sad dolazi do izražaja majstorska ruka sa iskustvom. Jer, ako se čvarci ranije izvade biće mekani i gumasti, a ako se tope duže nego što treba, mogu i da izgore i onda od čvaraka ništa. A što je još gore, i mast neće biti bela i imaće ukus na izgorelo – ističe Mihalj Bačo.

     

    čvarci

     

    Čvarci se sole tek kad se jedu

     

    Čvarci se iz vrele masti vade cedaljkom i većim lončetom a, kako Mihalj kaže, prilikom vađenja, čvarke malo treba pritisnuti da se višak masti ocedi.

     

    – Najbolje ih je sipati u drveno korito ili papirne džakove, kako bi se višak masti iscedio. Nikako se čvarci ne smeju soliti tako u koritu. Treba ih soliti kad se jedu – naglašava Mihalj.

     

    Od svinje od 160 kilograma na kraju se dobije oko 15 kilograma masti i oko 5 kilograma čvaraka. Zato ne čudi da su čvarci postali pravi luksuz. Od kuće se prodaju za 800 dinara, a u marketima koštaju i 2.000 dinara za kilogram.

     

    Mihalj se ovoj korisnoj veštini učio od svog oca.

     

    – Kad si mlad gledaš od starijih u kući i vremenom učiš – kaže Mihalj, srećan što je i njegov sin nastavio porodičnu tradiciju topljenja dobrih čvaraka.

     

    Ipak, danas je sve manje mladih ljudi koji žele da nauče da tope čvarke.

     

    – U udruženju se trudimo da podmladimo članstvo, jer nam u proseku članovi imaju 60 godina, a najmlađi član ima 50 godina. Ali, to ide baš teško – napominje Mihalj i dodaje da mladi nisu nisu zainteresovani za negovanje starih običaja, među koje spada i topljenje pravih, dobrih domaćih čvaraka.

     

    čvarci

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 1

    1. Daleko je to od dobrih čvaraka! Nije to prava mađarska receptura! Dotični nema pojma!

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Gastro kutak