• Žetva trske u Belom Blatu u punom jeku, ovim poslom se bave i žene

    U Belom Blatu je u toku ovogodišnja žetva trske. Na poljoprivrednom gazdinstvu Sabo seča je u punom jeku. Vremenski uslovi, posle desetak maglovitih, hladnih januarskih dana, idealni su za ovaj posao u kojem su aktivni svi iz porodice Sabo. A za posao se angažuju i sezonski radnici iz sela.   Trska ove godine nije najboljeg […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Žetva trske u Belom Blatu u punom jeku, ovim poslom se bave i žene

    U Belom Blatu je u toku ovogodišnja žetva trske. Na poljoprivrednom gazdinstvu Sabo seča je u punom jeku. Vremenski uslovi, posle desetak maglovitih, hladnih januarskih dana, idealni su za ovaj posao u kojem su aktivni svi iz porodice Sabo. A za posao se angažuju i sezonski radnici iz sela.

     

    Trska ove godine nije najboljeg kvaliteta, jer su prošlog leta duvali jaki vetrovi koji su stabljike savili. Sreća da nije pao sneg, inače od žetve ne bi bilo ništa, kažu žeteoci. Sve što se požanje, u martu će biti prerađeno u radionicama i izvezeno u Nemačku.

     

    Zanimljivo je da oprema koja se koristi za seču trske nije standardna nego se umeće majstora ogleda u tome da klasičnu kosu prerade u kosu za trsku, a i kombajn koji se koristi za prevoz nije klasični, nego prerađeni. Žeteoci ovaj kombajn zovu platforma. Na jednu platformu stane šezdesetak snopova, a dnevno može da se napuni desetak platformi.

     

    Pročitajte još: Od ribokradica oduzeto više od 63 kilometra mreže!

     

    – Ovo mi je prva godina da vozim platformu. Nije toliko težak posao, ali je potreban veliki oprez da ne povredite radnike koji kose trsku. Dnevno prevezem desetak platformi, a radimo šest dana u nedelji – kaže Bojan Sabo.

     

     

    Veronika Sabo uhvatila se u koštac sa trskom prvi put ove godine. Prethodnih 28 godina radila je u bolnici, a sada je odlučila da se oproba u preradi trske.

     

    – Malo je teži posao, ali se ne bojim toga, jer sam radila i teže poslove, oko kukuruza, duvana… Odlučili smo da počnemo da prerađujemo trsku, u radionici imamo tridesetak mašina koje smo bukvalno sami preradili. Videćemo kako će se pokazati ova godina, ali za sada ide kako treba – ističe Sabo.

     

     

    Miša Havran: Ako misliš da zaradiš, moraš da oznojiš majicu

     

    Posla se ne plaši ni Miša Havran iz Belog Blata. Trsku seče od 1982. godine, odnosno od svoje 19 godine.

     

    – Posao je težak, ali kao i svaki drugi, ako misliš da zaradiš moraš da oznojiš majicu. Žetva trske je sezonski posao, na polju smo od decembra do aprila, a onda u radionici. Dnevno može da se zaradi od dve do dve i po hiljade dinara, što je solidno. Zimi je problem što je kratak dan, pa ne možemo dugo da budemo u ritu. Vraćam se iz rita biciklom u selo, što po mraku može da bude teže nego seča trske – priča Miša Havran.

     

    U Belom Blatu sečom i preradom trske bavi se nekoliko malih privatnih firmi.

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Vesti Zrenjanin