Ministarstvo zaštite životne sredine pokrenulo je postupak zaštite prirodnog područja druge kategorije „Slatine srednjeg Banata“, kao predela izuzetnih odlika. Ono se prostire na 9.329 hektara.
Ovo zaštićeno područje nalazi se u Severnobanatskom i Srednjobanatskom upravnom okrugu. Prostire se u okviru dvanaest prostornih celina, duž reke Tise i Kikindskog kanala, između sela Iđoš, Sajan, Bočar, Novo Miloševo i Melenci. Na ovom području su uspostavljena dva režima zaštite – drugi i treći. Najveći deo površina, odnosno preko 76 odsto, nalazi se u državnoj svojini.
PROČITAJTE JOŠ: Pripremni radovi u toku: Biće uređena železnička stanica u Tomaševcu
Prema Uredbi o ekološkoj mreži, „Slatine srednjeg Banata“ su izdvojene kao međunarodno značajno područje za biljke. Stoga je Pokrajinski zavod za zaštitu prirode prošlog meseca dostavio Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine, kao nadležnom organu, studiju zaštite ovog predela.
Deo ekološke mreže Srbije
U studiji se navodi da Predeo izuzetnih odlika „Slatine srednjeg Banata“ u prethodnom periodu nije imao status zaštićenog područja. Pojedini lokaliteti, koji se nalaze u okviru prirodnog dobra, ranije su već bili izdvojeni kao staništa zaštićenih i strogo zaštićenih divljih vrsta od nacionalnog značaja.
Kako se navodi u studiji, ovo područje karakteriše postojanje niza međusobno povezanih i isprepletanih slatinsko-stepskih, vlažnih, močvarnih i vodenih staništa. Dodaje se da su oni jedinstveni za prostor Panonske nizije.
„Na oblikovanje i karakter predela uticala su sezonska kretanja površinskih i podzemnih voda, prisustvo prvo divljih a zatim i gajenih krupnih biljojeda i čoveka. Ostaci panonskog slatinsko-stepskog mozaika, u okviru zaštićenog područja, čine deo nekadašnjeg panonskog predela sa uočljivom smenom vodenih, močvarnih, slatinskih i stepskih stanišnih tipova i njihovim karakterističnim biljnim zajednicama. Ta staništa se nadovezuju na susedna područja duž reka Tise i Tamiša. Sa njima predstavljaju očuvanu prirodnu celinu koja je deo ekološke mreže Srbije“, navodi se u ovom dokumentu.
Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu
O bogatstvu i raznovrsnosti životnih uslova u jednom, na prvi pogled relativno monotonom predelu, u kojem preovlađuju niske travne slatinske i stepske zajednice, govori podatak da je ovde utvrđeno prisustvo 26 tipova staništa iz grupe prioritetnih za zaštitu.
Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.
Dodaj komentar