• Vukašin Baćina upozorava: Stočari u problemu zbog otkupne cene mleka

    Vukašin Baćina iz Jaše Tomića u stadu ima 70 grla goveda od kojih je na muži svakog dana tridesetak krava. Kaže da će, ukoliko se nešto u najkraćem roku ne dogodi, biti prinuđen da dobro razmisli hoće li se mlečnim stočarstvom dalje uopšte baviti.   – Otkupna cena mleka najniža je u poslednjih nekoliko decenija. […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Vukašin Baćina upozorava: Stočari u problemu zbog otkupne cene mleka

    Vukašin Baćina iz Jaše Tomića u stadu ima 70 grla goveda od kojih je na muži svakog dana tridesetak krava. Kaže da će, ukoliko se nešto u najkraćem roku ne dogodi, biti prinuđen da dobro razmisli hoće li se mlečnim stočarstvom dalje uopšte baviti.

     

    – Otkupna cena mleka najniža je u poslednjih nekoliko decenija. Konkretno, počeo sam da mleko organizovano prodajem 2008. godine i tada sam ga prodavao po ceni od 33,5 dinara za litar, plus sedam dinara premije. Danas ga prodajem, i to ne samo ja, za 24,5 dinara, plus sedam dinara premije. Na svakom litru mleka izgubim najviše polovinu uloženog novca, a kad su ovakve vrućine, još i više – priča Vukašin Baćina za portal zrenjaninski.com.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Darko Sovilj se vratio u Elemir da bi se posvetio pčelarstvu

     

    Kako izgleda računica?

     

    Kilogram kukuruza danas košta 30 dinara, koliko i kilogram ječma, 25 dinara je kilogram pšenice, a 500 dinara bala nove deteline.

     

    – Jedna krava dnevno pojede balu i po deteline, deset kilograma kukuruzne prekrupe, plus koncetrat za oko 200 dinara. Dnevno jedna krava „pojede“ od 1.200 do 1.250 dinara, a na ovakvim ekstremnim vrućinama da 18 litara mleka. Dakle, uložim 1.250, a dobijem nešto više od 500 dinara. To ne može dugo da se izdrži, i poznajem ljude koji masovno rasprodaju svoja stada – ističe Baćina.

     

    Mlekare su u privatnom vlasništvu i, kako kaže Baćina, one imaju svoju poslovnu politiku, o kojoj bi imao šta da kaže i on i njegove kolege stočari. Ipak, sada je na potezu država.

     

    Pratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    – Ugroženi su takozvani srednji stočari, kojih ima najviše. Velike farme imaju svoj način da prežive, ali kako da preživimo mi srednji. Mali već nisu preživeli. Zato se nadam da će država čuti naš glas i preduzeti nešto što može. Da li je to povećanje premije ili neki drugi oblik podrške, ne mogu da kažem. Ono što znam je da to mora da bude u najbržem roku, jer sve što je duže od dva – tri meseca, mnogi stočari, odnosno njihovo blago, neće dočekati – završava Baćina.

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Poljoprivreda