• Sve manje gusaka u našim selima: Uzgajivači ne vide nikakvu računicu

    Ljubinko Čokić iz Orlovata ove godine imao je jato od 50 gusaka. Ljubinko je među poslednjim Orlovaćanima koji još drže guske.   – Nekada se beleo Tamiš od jata gusaka, a sad nas je u selu ostalo još nekoliko koji ih držimo. Guske više ne smeju da prolaze seoskim ulicama. Sad ih praktično drže samo […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Sve manje gusaka u našim selima: Uzgajivači ne vide nikakvu računicu

    Ljubinko Čokić iz Orlovata ove godine imao je jato od 50 gusaka. Ljubinko je među poslednjim Orlovaćanima koji još drže guske.

     

    – Nekada se beleo Tamiš od jata gusaka, a sad nas je u selu ostalo još nekoliko koji ih držimo. Guske više ne smeju da prolaze seoskim ulicama. Sad ih praktično drže samo oni kojima je Tamiš blizu, jer one provedu celo leto na paši. I samo se tako i isplati držati ih. Da ih hraniš kukuruzom cele godine, tu računice nema – priča Ljubinko Čokić za portal zrenjaninski.com.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Na salašu Budai, na obodu Mužlje, trenutno su najveća atrakcija dva puleta

     

    Ovogodišnja cena gusaka od 600 dinara za kilogram žive vage takođe nije isplativa, jer je cena kukuruza otišla nebu pod oblake. No, ove godine Ljubinko ih je relativno lako prodao, pa su se pare sakupile na gomilu i dobro dođu da se prezimi. S druge strane, perje više nikome ne treba, kaže Ljubinko.

     

    – Nakupci daju 200 – 300 dinara za kilo perja, a žena koja ih čupa traži 600 dinara. Tu tek nema računice – objašnjava naš sagovornik.

     

    ljubinko čokić
    Ljubinko Čokić

     

    Ni u Lazarevu nije ništa bolje

     

    Orlovat i Tomaševac, sela poznata po gajenju gusaka, bar imaju pašnjake i Tamiš, pa je proizvodnja jeftinija. U Lazarevu nemaju na raspolaganju pašnjake, pa onaj ko se odluči da gaji guske, može to da radi u svom dvorištu. U takvu avanturu se upustio jedan Lazarevljanin, koji nije želeo da ga imenujemo.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Pijačni barometar: Aktuelne cene proizvoda na ovdašnjim pijacama

     

    – Guske sam počeo da gajim zbog guščije masti koja je jako zdrava i koja je pomogla mojoj unuci. Počelo je tako, a onda sam pomislio da bi to mogao da mi bude dodatni posao. Imam jato sa više od 100 gusaka, ali mislim da će mi ovo biti poslednja godina – priča naš sagovornik.

     

    On dodaje da su, zbog nedostatka pašnjaka, guske u dvorištu ili na ulici, što smeta komšijama. Postavlja se i pitanje računice.

     

    Pratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    – Ako ne pase, guska mnogo košta. Prodavali smo guščiju mast preko sajtova za prodaju, ali sada nam i tu prave probleme. Perje ne treba nikom. Tako da mislim da ću ili smanjiti jato ili sasvim prestati da gajim guske. To je visokokvalitetno meso, sigurno bi se moglo lepo prodati, ali umesto da povećavamo proizvodnju gušijeg mesa, mi ćemo je potpuno ukinuti. Mislim da je to velika šteta, pogotovo za ona sela koja izlaze na reku – smatra naš sagovornik.

     

    guske

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Poljoprivreda