• Ribarstvo u ozbiljnom problemu od uvođenja vanrednog stanja

    Ribnjak „Sutjeska“ iz istoimenog sela u opštini Sečanj, kao uostalom i celo srpsko ribarstvo, u ozbiljnom su problemu od uvođenja vanrednog stanja, ocenio je direktor tog ribnjaka Vidak Milošević.   Milošević je u izjavi agenciji Tanjug naveo da se vanredno stanje, uvedeno zbog pandemije koronavirusa, poklopilo sa Velikim postom, kada se u redovnim okolnostima ostvaruje […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Ribarstvo u ozbiljnom problemu od uvođenja vanrednog stanja

    Ribnjak „Sutjeska“ iz istoimenog sela u opštini Sečanj, kao uostalom i celo srpsko ribarstvo, u ozbiljnom su problemu od uvođenja vanrednog stanja, ocenio je direktor tog ribnjaka Vidak Milošević.

     

    Milošević je u izjavi agenciji Tanjug naveo da se vanredno stanje, uvedeno zbog pandemije koronavirusa, poklopilo sa Velikim postom, kada se u redovnim okolnostima ostvaruje najveći prihod. Sada će, po procenama Miloševića, uspeti da se proda jedva 30 odsto ribe od planiranog.

     

    – Ušli smo u veliki problem. Imamo ribu koju smo ostavili za Uskršnji post, a odmah za dve nedelje je i Đurđevdan, koji je, takođe, postan. Trebalo je da imamo ozbiljne prihode, a sve je to stalo. Prodaćemo možda tridesetak odsto te ribe – objasnio je Vidak Milošević.

     

    Ribnjak „Sutjeska“ za praznike ostavio oko sto tona konzumnog šarana

     

    Za Uskršnji post, ali i za Đurđevdan, ribnjak „Sutjeska“ ostavio je stotinak tona konzumnog šarana. To je, kaže Milošević, 90 odsto potreba koje bi mogli da prodaju u tom periodu, u redovnim okolnostima.

     

    Navodi da u vreme vanrednog stanja i zabrane kretanja ljudi kupuju znatno manje ribe i za krsne slave, jer ih slave samo u krugu porodice. Zato ne uzimaju oko 50 kilograma, što je prosek u redovnim okolnostima, nego desetak kilograma.

     

    Kaže da je to što neće prodati ribu samo jedan od problema. Drugi je što, kako kaže, riba, za razliku od ostalih poljoprivrednih proizvoda, ne može da stoji.

     

    – Nama riba sada stoji u objektima gde je spremljena za tržište. Ona će tamo kalirati i uginuti. Moraćemo tu ribu, koju smo spremili za tržište, da vraćamo nazad u proizvodnju. Ona ima znatno manji prirast, što znači da povećavamo troškove – kaže Milošević.

     

    Pročitajte još: Kako u uslovima vanrednog stanja funkcionišu zrenjaninski stočari

     

    On dodaje da, ne samo što će imati gubitak u prethodnoj proizvodnji, nego će imati gubitke i u narednoj.

     

    – U situaciji kada je srpsko ribarstvo generalno u problemu, jer svake godine gubimo po jedan ribnjak, vanredno stanje usled pandemije dodatni je udarac. Ovo će na ribarstvo imati dugoročne posledice – ocenjuje Milošević.

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 1

    1. Dobar dan,a jel ste razmisljali da spustite cenu ribe da vam ne propadne ili kalira kako kazete? Ja licno sam jako zabrinut za vase finansije…spusti cenu pa cu i ja kupiti konacno te zlatne sarane

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Poljoprivreda