• Ovom ulicom je prošla jedna važna ličnost, o tome svedoči i tabla postavljena na kući

    „Pukovnik Kraljevine Jugoslavije Dragutin J. Ristić ušao je ovom ulicom u naš grad na čelu srpske vojske 17. novembra 1918. godine. Narod svom oslobodiocu“.   To piše na tabli postavljenoj na kući, koja se nalazi na kraju ulice Obala Sonja Marinković, kod kružne raskrsnice na Avali, u Zrenjaninu. Tabla je na tom mestu otkrivena 17. […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Ovom ulicom je prošla jedna važna ličnost, o tome svedoči i tabla postavljena na kući

    „Pukovnik Kraljevine Jugoslavije Dragutin J. Ristić ušao je ovom ulicom u naš grad na čelu srpske vojske 17. novembra 1918. godine. Narod svom oslobodiocu“.

     

    To piše na tabli postavljenoj na kući, koja se nalazi na kraju ulice Obala Sonja Marinković, kod kružne raskrsnice na Avali, u Zrenjaninu. Tabla je na tom mestu otkrivena 17. novembra 1998. na osamdesetogodišnjicu od ovog važnog istorijskog događaja.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Ova ulica se nekada zvala Kujundžijska: Bila je čuvena po kujundžijama i zlatarima

     

    Podsetimo, posle četiri krvave godine i golgote našeg naroda, srpska vojska je, polovinom septembra 1918, krenula u proboj Solunskog fronta i oslobađanje otadžbine. Prva armija vojvode Petra Bojovića oslobodila je 1. novembra Beograd i krenula u oslobađanje Vojvodine.

     

    Srpska vojska je 9. novembra ušla u Novi Sad, a 12. u Vršac i Kikindu.

     

    Gvozdeni puk „Knjaz Mihajlo“ i Pešadijska brigada, na čijem se čelu nalazio komandant pukovnik Dragutin J. Ristić, ušla je u tadašnji Veliki Bečkerek 17. novembra 1918. godine.

     

    Svega nekoliko dana po konačnom oslobođenju Vojvodine, njena područja ujedinjuju se sa Kraljevinom Srbijom, da bi 1. decembra bila proglašena Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, prva zajednička južnoslovenska država.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Birčaninova: Ulica sa blizu 40 šahtova na putu (Foto)

     

    Veliki Bečkerek je postao administrativno središte Torontalsko-tamiške županije, a po njenom ukidanju sedište Sreskog načelstva.

     

    Odlukom Gradskog veća, potvrđenom od strane Gradskog poglavarstva, 1935. godine grad menja naziv u Petrovgrad, po Kralju Petru I Karađorđeviću Oslobodiocu. Tako se zvao sve do 2. oktobra 1946. kada je poneo današnje ime – Zrenjanin.

     

    Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    dragutin j. ristić
    Foto: zrenjaninski.com

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 1

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Grad