• Pileća supa ima lekovita svojstva, zato je ne izbegavajte

    Pileća supa uvek dobro dođe, ali sada je najbolje vreme za nju. Praznike koji su za nama obeležila su pečenja, teške salate, puno slatkiša i kolača, i naravno, dosta alkohola. Pileća supa pravo je rešenje za okrepeljenje i vraćanje organizma u redovan režim.   Čim su otkrili lonac, naši preci su otkrili i supu. Neka […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Pileća supa ima lekovita svojstva, zato je ne izbegavajte

    Pileća supa uvek dobro dođe, ali sada je najbolje vreme za nju. Praznike koji su za nama obeležila su pečenja, teške salate, puno slatkiša i kolača, i naravno, dosta alkohola. Pileća supa pravo je rešenje za okrepeljenje i vraćanje organizma u redovan režim.

     

    Čim su otkrili lonac, naši preci su otkrili i supu. Neka ptica, povrće, žitarice i eto zdravog obroka. Lekovita i terapeutska svojstva pileće supe prvi je zabeležio Majmonid još u 12. veku. Otkrio je da supa odlično deluje na prehladu i astmu, ali baš nije znao zašto.

     

    Kasnija istraživanja potvrdila su Majmonidova zapažanja: pileća supa zaista ima terapeutska dejstva i odličan je prirodni lek kod prehlade i virusne infekcije. Njen sastav, ali i para od vrele supe, otčepljuje disajne kanale, a ceo organizam popravlja i okrepljuje.

     

    Svako ima svoj recept za pileću supu, bez koje se doskora nije mogao zamisliti nedeljni ručak (a kuvala se nekad u ovim krajevima još jednom u toku nedelje, obično četvrtkom). I istina je da su se supe razlikovale, iako su se domaćice klele da u supu stave iste sastojke.

     

    Dobra pileća supa ne može da se zamisli bez šargarepe, peršuna, paštrnaka, prepečenog crnog luka, čena belog, bibera u zrnu – obavezno. A „fakultativno“ malo kelerabe, ili tikvice, ili praziluka…

     

    Recept za dobru supu

     

    Najvažniji sastojak dobre supe svakako jeste piletina. U supu se obično stavljaju delovi kao što su šija, leđa, noge, iznutrice… Ko opet hoće jaku, zdravu supu, a da mu ostane i mesa za drugi deo obroka, staviće i batak, karabatk, krila… Samo od belog mesa supa ne valja.

     

    Početak je hladna voda i pileće meso, a onda povrće.

     

    Supa se kuva na tihoj vatri, babe su govorile „da šapuće“, a u zavisnosti od toga koliko je pile staro, kuvanje traje od sat i po i duže, dok meso ne bude gotovo.

     

    Krompir za supu iskusne domaćice kuvaju odvojeno, jer tvrde da krompir supu zamuti, a ona mora da ostane bistra.

     

    Kad je meso skuvano, supa se procedi. U bistru supu ukuvaju se rezanci, knedle sa grizom (može i sa džigericom), flekice ili tarana. Ko šta voli.

     

    Kuvano meso sa kuvanim krompirom i povrćem iz supe, servira se posebno i jede sa sosom. Sos može biti od paradajza, mirođije, višanja, rena ili belog luka, ali „na crveno“.

     

    Hladni zimski dani prosto traže da se na stolu svakog dana nađe nešto toplo i mirisno.

     

    Zato je pileća supa odličan izbor. Svom organizmu ćete dati štošta što mu je potrebno da se odbrani od virusa i infekcija, a pritom ćete ga i obradovati mirisima i ukusima.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Gastro kutak