• Obrazovanje deteta u kućnim uslovima – saveti

    U današnje vreme pojam online obrazovanja više nije nepoznanica. Sve generacije, počev od mališana, pa sve do penzionera, upoznate su sa njegovim značenjem. Uslovi su bili takvi da su prosvetni radnici, u nekim trenucima, morali održavati nastavu preko digitalnih platformi. To za one koji se prvi put susreću sa online svetom i nisu bile olakšavajuće […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Obrazovanje deteta u kućnim uslovima – saveti

    U današnje vreme pojam online obrazovanja više nije nepoznanica. Sve generacije, počev od mališana, pa sve do penzionera, upoznate su sa njegovim značenjem. Uslovi su bili takvi da su prosvetni radnici, u nekim trenucima, morali održavati nastavu preko digitalnih platformi. To za one koji se prvi put susreću sa online svetom i nisu bile olakšavajuće okolnosti. Međutim, profesori su se brzo adaptirali, što je omogućilo da se nastava ponovo uspešno odvija, a deca nastave svoj obrazovni program. Najstariji učenici su već upoznati sa svim digitalnim mrežama i platformama pa su se samim tim svi srednjoškolci brzo prilagodili na nov metod nastave. Njima, za razliku od najmlađih đaka, nije bilo teško da svoje obrazovanje stiču preko interneta.

     

    Svaki početak je težak i sa sobom donosi nova iskušenja. Tako je i sa polaskom u školu. Mnogi roditelji su nailazili na probleme pri navikavanju novopečenih osnovaca na praćenje nastave i upoznavanje sa osnovama školskog obrazovanja. Za veoma kratko vreme, mališani se upoznaju sa novim drugarima, drugačijim principom rada, ali i težim gradivom, pa je obično potrebno određeno vreme za adaptaciju.

     

    Međutim, ako na sve ovo dodamo okolnosti online nastave – period za koji se dete adaptira postaje mnogo duži. Kako bi se deca što pre navikla na sve novine koje sa sobom donosi škola, podrška i komunikacija sa roditeljima je ključna. Pripremili smo vam par saveta koji će olakšati obrazovanje deteta u kućnim uslovima.

     

    obrazovanje deteta

     

    Vežbanje sa detetom

     

    Rad sa detetom kod kuće, bilo to za vreme online nastave ili raspusta, uticaće na radnu etiku mališana. Pored toga što će vežbanje rezultirati dobrim ocenama, najpozitivnija stvar je da će vaše dete biti spremno i osamostaljeno za dalje obrazovanje – kako u školi, tako i u digitalnom svetu.

     

    Đaci prvaci teško stiču školske navike. Nekada je jako teško odvojiti mališana od plišanih drugara ili lego kocki pa su igračke za decu najčešći ometač kada dođe vreme za učenje. Međutim, čak i kada se igra – dete može da se edukuje. Uz igre koje razvijaju moć mašte, logike, ali i potrebnog znanja, dete će na zabavan način sticati formalno obrazovanje. Kako bi detetovo raspoloženje bilo na visokom nivou, nikako mu ne treba uskraćivati trenutke u kojima se zabavlja, a posebno ne tokom perioda u kom pohađa „online školu“, kada njegovi drugari nisu u neposrednoj blizini.

     

    Upravo uz igru, dete se najbolje može upoznati sa novim pojmovima. Sa igračkom globusa, i uz pomoć atlasa ili geo-bojanke, dete će se upoznati sa državama Evrope i sveta. Uz adekvatne istorijske izvore, čitanje avanturističkih priča iz nacionalne ili strane istorije pred spavanje mogu probuditi želju za učenjem same istorije. Dakle, sve ovo pored zabavnog, poseduje i edukativni karakter.

     

    Međutim, treba krenuti od početka. Sa detetovim rastom i napretkom, poželjno mu je zadavati sve komplikovanije zadatke. Oni mogu dodatno ubrzati njegov razvoj i pospešiti znanje koje bi kasnije oduševilo društvo ili učiteljicu. Vežbanje pisanja ili računanja su najbolji primer takvog znanja. Čestim vežbanjem pisanja različitih pisama i stilova, vaše dete će unaprediti svoj rukopis, a ukoliko ga naučite svim tajnama računanja, tablica množenja ili deljenja definitivno neće biti teška lekcija za obrađivanje.

     

    obrazovanje deteta

     

    Komunikacija olakšava obrazovanje deteta u kućnim uslovima

     

    Kako bi bilo kakav razvoj bio moguć, detetu je potrebna sigurna i angažovana sredina koja ga prepoznaje i podržava. U takvom okruženju, mališan se treba osećati udobno i mora imati osećaj pripadnosti, kako bi olakšano mogao da istražuje, uči i uspeva. Na odnose vašeg deteta sa drugima, kao i na razvoj njegovih kognitivnih, komunikativnih i samokontrolnih sposobnosti, u velikoj meri utiče vaša ljubav. Zato je komunikacija jako bitan faktor – razgovarajte sa njima, čitajte im i igrajte se. Na taj način će osnovac shvatiti koliko je važno da uči i napreduje.

     

    Dakle, kako bi deca na vreme stekla znanje o osnovnim stvarima, potrebno je da sa njima radite od prvog dana. Tim tempom ćete ih naučiti puno stvari pre odlaska na samo školovanje. U cilju sprečavanja budućih nestašluka, ali i loših ocena vašeg mališana, komunikacija između vas treba biti na najvišem nivou, kako bi dete kroz razgovor shvatilo šta je ispravno, a šta ne. Vaš pozitivan i aktivan pristup će pomoći detetu da se lakše i lagodnije razvija.

     

    Kroz komunikaciju, mališan bi se na pravi način upoznao sa iskrenošću i shvatio značaj otvorenog razgovora. Jednom kada počnete da razgovarate o svim temama, dete će vas smatrati bliskim prijateljem, a sve to će rezultirati dobrim ocenama i pažnjom.

     

    obrazovanje deteta

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo