• Obeležena 82. godišnjica deportacije Jevreja: Otkriven spomenik sa imenima svih stradalih

    Komemoracija povodom 82. godišnjice deportacije Jevreja iz Zrenjanina i Banata održana je danas na Memorijalnom jevrejskom groblju u ovom gradu. Tom prilikom je otkriven spomenik sa imenima svih stradalih 1941. godine.   Jevrejsku molitvu za preminule – Kadiš – izrekao je vrhovni rabin Jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asijel.   PROČITAJTE JOŠ: Zeleno polje čeka […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Obeležena 82. godišnjica deportacije Jevreja: Otkriven spomenik sa imenima svih stradalih

    Komemoracija povodom 82. godišnjice deportacije Jevreja iz Zrenjanina i Banata održana je danas na Memorijalnom jevrejskom groblju u ovom gradu. Tom prilikom je otkriven spomenik sa imenima svih stradalih 1941. godine.

     

    Jevrejsku molitvu za preminule – Kadiš – izrekao je vrhovni rabin Jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asijel.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Zeleno polje čeka da mu se vrati ambulanta koja je pretvorena u kovid centar

     

    Ovim povodom je u Malom salonu Narodnog muzeja Zrenjanin otvorena i izložba posvećena poslednjem zrenjaninskom rabinu Hermanu Helfgotu.

     

    spomenik sa imenima stradalih jevreja
    Foto: Ištvan Kečkeš

     

    Banat dobio neslavni primat

     

    Pre početka Drugog svetskog rata u Banatu je živelo 4113 Jevreja, a u Zrenjaninu oko 1300. Ovde su imali svoju opštinu, biblioteku, svoju bogomolju. Među najpoznatije Jevreje spadali su vrlo ugledni građani – direktor Fabrike šećera Viktor Elek, hotelijeri Hari i David Kon, lekari Ivanji Mor, Imre Salgo…

     

    Jevreji su bili prvi na udaru, najpre kroz pljačkanje jevrejskih radnji i kuća. U noći između 14. i 15. avgusta 1941. godine pohapšeno je ono malo Jevreja koji su čudom ostali na slobodi u Petrovgradu, Srpskoj Crnji i Jaši Tomiću. Na razne načine je samo oko stotinu Jevreja izbeglo hapšenje i deportaciju, dok ih je oko 1200 zauvek nestalo.

     

    Transport u šlepovima nacisti su sproveli 18. avgusta. U prvom transportu u smrt su poslati stariji, a u podne, po najvećoj letnjoj žegi, i deca. Strašne su patnje koje su preživljavali ti proterani ljudi, bez hrane i vode, u pretrpanim šlepovima, po nesnosnoj vrućini. U Beogradu su muškarci zatvoreni u topovske šupe i odatle sistematski vođeni na streljanje u Jajince i Jabuku. Žene i deca su bili u logoru smrti Sajmište, gde su celu zimu moreni glađu i hladnoćom. U periodu od januara do maja 1942. godine, preživeli zatočenici su ugušeni u „dušegupkama“, kamionima koji su specijalno za Jevreje dopremljeni iz Berlina.

     

    Kliknite na ovaj link i zapratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    Banat je dobio neslavni primat, kao jedna od prvih administrativnih celina pod nacističkom vlašću, koja je postala „Judenrfraj“, očišćena od Jevreja.

     

    spomenik sa imenima stradalih jevreja
    Foto: Ištvan Kečkeš

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo