• Sunčani satovi u Zrenjaninu: Broje samo vedre časove (Foto)

    Sunčani satovi bili su karakteristični za mnoga mesta u Vojvodini ali je, nažalost, sačuvan samo manji broj njih. Nekoliko ovakvih satova nalazi se i u Zrenjaninu.   Dva su iscrtana na fasadama školskih objekata. Jedan, već izbledeo, nalazi se na fasadi zgrade Ekonomsko – trgovinske škole „Jovan Trajković“. Prema podacima koje je u publikaciji pod […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Sunčani satovi u Zrenjaninu: Broje samo vedre časove (Foto)

    Sunčani satovi bili su karakteristični za mnoga mesta u Vojvodini ali je, nažalost, sačuvan samo manji broj njih. Nekoliko ovakvih satova nalazi se i u Zrenjaninu.

     

    Dva su iscrtana na fasadama školskih objekata. Jedan, već izbledeo, nalazi se na fasadi zgrade Ekonomsko – trgovinske škole „Jovan Trajković“. Prema podacima koje je u publikaciji pod nazivom „Sunčani satovi u Vojvodini“ objavio dr Petar V. Vuca, sat je urađen 1995. godine. Njegov autor je profesor Krste Naumovski, a mural je radio Milutin Mićić.

     

    PROČITAJTE JOŠ: Jedinstvena ponuda u „Ogrevu“: Uživajte u svakom kutku vašeg doma!

     

    Sunčani sat se nalazi i na zgradi Osnovne škole „Sonja Marinković“, u ulici Slobodana Bursaća. Urađen je 2006. godine, a njegov autor je Milutin Tadić, profesor na Geografskom fakultetu u Beogradu. Na njemu stoji natpis: „Brojim samo vedre časove“, a danas je delom oštećen.

     

    Satovi se nalaze i na dvema privatnim kućama, u ulicama Đorđa Stratimirovića i Dr Zorana Kamenkovića.

     

    sunčani satovi

     

    Petar V. Vuca u pomenutoj publikaciji navodi da sunčani sat meri vreme prema položaju Sunca. Najčešći oblik sata, kakav je „običan“ staromodni baštenski sunčani sat, baca senku na ravnu površinu zgrade na kojoj su obeleženi sati. Položaj Sunca se menja, pa se menja i vreme koje senka pokazuje.

     

    Pratite portal zrenjaninski.com i na Instagramu

     

    „Sunčani satovi mogu da se postave na svakoj površini na koju fiksirani objekat baca senku. Oni pokazuju dnevno solarno vreme. Poznati su još od starog Egipta, a razvile su ih i druge kulture – Kinezi, antički Grci i Rimljani“, navodi dr Petar V. Vuca.

     

     

    Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Slobodno vreme