Sport

ZRENJANINCI I OLIMPIJSKE IGRE

ZRENJANIN – Po ko zna koji put Zrenjanin, grad sportova, kako ga odvajkada krste, imaće svoje predstavnike na jednoj od najvećih međunarodnih sportskih smotri – Olimpijskim igrama, koje ovog leta počinju u Rio de Žaneiru.

olimpijske-igre

Početak 31. Letnjih igara prilika je da se prisetimo olimpijskih bisera sa Begeja, o kojima je, u publikaciji „Istorija sporta Zrenjanina“, zborio sportski hroničar Vasa Atanasiju.

Od prve Olimpijade 1896. u Atini, do poslednje 2004, takođe u glavnom gradu Grčke, učestvovalo je 29 takmičara, trenera, sudija i sportskih radnika iz grada u sred Banata. U tom periodu reprezentaivci iz Zrenjanina osvojili su, na sedamnaest Igara, šesnaest medalja, i to šest zlatnih, tri srebrne i sedam bronzanih. Zrenjanin, kao malo koji grad, i u onoj najvećoj Jugoslaviji, može se podičiti svojim vrhunskim sportistima i njihovom učinku na dosadašnjim Olimpijskim igrama modernog doba.

Već na prvoj Olimpijadi, 1896. bio je zvanično prisutan i zrenjaninski lekar Kemenj Ferenc (1860 – 1944), takođe i književnik i publicista koji je za vreme studija u Parizu upoznao barona Pjera de Kubertena i oduševio se njegovom idejom obnavljanja olipmijskih igara. Kao baronov bliski saradnik Ferenc je postao član Međunarodnog olimpijskog komiteta 1894. a na Igrama u Atini bio je generalni sekretar Organizacionog komiteta.

Učešće sportista ovog grada na olimpijskim igrama između dva svetska rata vezano je za ime velikobečkerečke porodice Kristijan. Na Igrama u Amsterdamu, 1928. vrhovni sudija mačevalačkog turnira bio je Kristijan Eugen, inače višestruki šampion države i cenjeni stručnjak u zemlji i inostranstvu. Kao takmičar učestvovao je Bečkerečanin Frajnd Đerđ, ali je eliminisan već u predtakmičenju.

Osam godina kasnije, na Olimpijskim igrama u Berlinu, bio je vođa jugoslovenske mačevalačke reprezentacije. Njegova kćer Kristijan Margita, legenda zrenjaninskog mačevalačkog sporta i učitelj mnogih generacija, učestvovala je u Igrama u Berlinu 1936. U borbi floretom dospela je do polufinala, što je i sada najveći uspeh ovdašnjih mačevalaca na olimpijskim igrama.

– Prvu zlatnu medalju, najdragocenije odličje sa smotre takmičara iz celog sveta, osvojio je nekadašnji fudbaler zrenjaninskog Proletera Milan Galić, koji se proslavio igrajući za Partizan iz Beograda – zabeležio je pokojni čika Vasa Atanasiju. – Ovaj veliki majstor najpopularnijeg sporta bio je kapiten naše reprezentacije na Olimpijskim igrama u Rimu 1960. koja je osvojila prvo mesto, pobedom nad selekcijom Danske. Vodeći gol na ovoj utakmici postigao je Galić.

Slede brojna imena velikana kojima se Zrenjaninci i danas diče. Rvač Proletera Branislav Simić bio je prvi Jugosloven koji se u ovom viteškom sportu, u dalekom Tokiju, 1964. okitio olimpijskim zlatom. Rukometaš Momir Rnić, jedan od najtrofejnijih vrhunskih sportista svih vremena, sa plavom četom se popeo na pobedničko postolje 1984. u Los Anđelesu. Prva pesnica zrenjaninskog boksa Zvonimir Vujin, veslač Milorad Stanulov, rukometaš Jovica Elezović, odbojkaški biseri iz Kleka, braća Vanja i Nikola Grbić, njihov zemljak, košarkaš Dejan Bodiroga, plivač Proletera Ivan Lenđer, još neka su zvučna imena koja su dostojanstveno predstavljala Zrenjanin, Vojvodinu, Srbiju, Jugoslaviju, na Olimpijadi.

Podeli članak

Dodaj komentar

Klikni da bi ostavio komentar

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

sinovoz