• SVAKOG PETKA MINI FESTIVAL ETNOLOŠKOG FILMA

    ZRENJANIN – U Salonu Narodnog muzeja Zrenjaninu od 18. novembra do 9. decembra, svakog petka u 20 časova, održaće se mini festival na kojem će biti prikazani filmovi s prošlogodišnjeg Međunarodnog festivala etnološkog filma, organizovanog u Etnografskom muzeju u Beogradu. Međunarodni festival etnološkog filma u Beogradu je događaj koji predstavlja širok spektar etnografskih filmskih tema […]

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    SVAKOG PETKA MINI FESTIVAL ETNOLOŠKOG FILMA

    ZRENJANIN – U Salonu Narodnog muzeja Zrenjaninu od 18. novembra do 9. decembra, svakog petka u 20 časova, održaće se mini festival na kojem će biti prikazani filmovi s prošlogodišnjeg Međunarodnog festivala etnološkog filma, organizovanog u Etnografskom muzeju u Beogradu.

    Film "Koreni u srcu"
    Film „Koreni u srcu“

    Međunarodni festival etnološkog filma u Beogradu je događaj koji predstavlja širok spektar etnografskih filmskih tema i autorskih pristupa u istraživanju tradicijskog, kao i modernog načina života ljudskih zajednica, nudeći raznovrsne uvide, filmske forme i metodologije rada.

    Mini festival etnološkog filma realizovan je u saradnji sa Etnografskim muzejom u Beogradu, a nadležna kustoskinja je Ksenija Mihić, etnološkinja – antropološkinja u Narodnom muzeju Zrenjanin.

    Ulaz na projekcije je besplatan.

     

    PROGRAM:

    18. novembar 2016. u 20h

    Koreni u srcu

    Roots in the Heart / Nemačka / 75′, 2015, Džejms Kameron (James Cameron)

    Filmski zabeleženo putovanje muzičara Džimija Treša kroz jugoistočnu Evropu, tokom kojeg u kulturno – individualizovanom doživljaju prepoznaje i uči drevne oblike tradicionalnih metoda lečenja, zasnovane na brojnim i slojevitim verovanjima u postojanje i lekovite moći nematerijalnog sveta.

     

    25. novembar 2016. u 20h

    Razgovori s vazduhom

    Talking to the Air: The Horses of the Last Forbidden Kingdom / Nepal, SAD / 59′, 2014.

    Sofi Dija Pegrum (Sophie Dia Pegrum)

    Himalajsko kraljevstvo utkalo je u svoju kulturnu istoriju poseban odnos prema konjima. Danas su tibetanski budisti na prekretnici, i njihova kultura nestaje u sveopštoj globalizaciji. Prikazima nepalskih pejzaža tibetanske kulture i prizora komunikacije ljudi i konja, ovaj film predstavlja izuzetnu vizuelnu vrednost nematerijalnog kulturnog nasleđa.

    Film je dobio priznanje žirija za vizuelnu prezentaciju nematerijalnog nasleđa.

     

    2. decembar 2016. u 20h

    Fatuma i Asja, dve afarske devojčice u Etiopiji

    Fatuma Kee Asya– Etiopia Qafarih Sayyoh Nammayih Mano / Italija / 59′, 2014.

    Frančesko Sinčik (Francesco Sincich)

    Narod Afara u Etiopiji preživljava svakodnevicu u nimalo zahvalnom prirodnom okruženju. Kompleksno organizovan društveno – privredni život njegovih pripadnika ogleda se u sudbinama dveju devojaka, Fatume i Asje, a izazovi sa kojima se one suočavaju ukazuju na kulturne modele i procedure na osnovu kojih ovaj narod postoji već vekovima.

    Dobio je nagradu žirija za strani film.

     

    9. decembar 2016. u 20h

    Svet banana

    Mondo Banana / SAD, Kanada, Finska, Tajland / 60′, 2013, Rajan Vajt (Ryan White)

    Banana je vrsta povrća koja u savremenoj, globalnoj civilizaciji zauzima značajno mesto u gastronomskim tradicijama kultura sa svih kontinenata. Počev od individualnih, preko društveno uslovljenih odnosa, pa sve do onih definisanih, polazeći od distinkcije prirode i kulture, filmsko istraživanje nam naznačava dosadašnje i moguće, ali i buduće odnose čoveka prema biljkama koje gaji.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Kultura