• PROZOR U PROŠLOST: Novi pešački most na mestu Bečkerečke ćuprije

    Za portal „Zrenjaninski“ piše istoričarka Nada Boroš

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    PROZOR U PROŠLOST: Novi pešački most na mestu Bečkerečke ćuprije

    Nakon što je doneta odluka Skupštine opštine Zrenjanin o rušenju Velikog mosta, Zavod za zaštitu spomenika kulture Vojvodine podneo je krivičnu prijavu protiv predsednika Skupštine opštine u Zrenjaninu. Sudski spor je pokrenut zbog kršenja propisa o objektima stavljenim pod zaštitu države. Međutim, odmah nakon podnošenja tužbe Opštinski javni tužilac je nagovestio da je tužba neosnovana i da se postupak neće pokretati.

     

    Izgradnja novog mosta započeta je mnogo kasnije nego što je obećano. Naime, u trenutku donošenja odluke o uklanjanju Velikog mosta odgovorni ljudi grada čvrsto su obećali da će na mestu starog, podići novi pešački most. I to u veoma kratkom roku. Trebalo je, međutim, da prođu nepune dve godine do početka gradnje novog mosta. Radovi na njemu započeti su tek januara 1971. godine. Obećano je da će biti završeni polovinom iste godine. Novi most je gradilo zrenjaninsko preduzeće GIK „Banat“. Radilo se po projektu inženjera Branka Stojadinovića iz Beograda.

     

    Veliki broj građana Zrenjanina se nadao da će novi most dobiti izgled Bečkerečke ćuprije. Ali, stručnjaci GIK-a „Banat“ razuverili su građane izjavom da će novi most biti u novom stilu. Saopšteno je da će biti od prenapregnutog betona dužine 76 metara bez navoza, a širine 15 metara. I da neće ni malo podsećati na stari most.

     

    Prilikom postavljanja temelja za novi most, ispostavilo se da su temelji starog, Velikog mosta, bili veoma jaki. Graditelji su zato morali da upotrebe 70 kilograma eksploziva za rušenje njegovih temelja. Tada se postavilo pitanje, šta su stručnjaci u Komisiji za ispitivanje stabilnosti Velikog mosta gledali i koliko su stručno procenili njegovu statiku.

     

    veliki most

     

    Kašnjenje izazvalo nezadovoljstvo

     

    Kašnjenje izgradnje novog mosta izazvalo je nezadovoljstvo kako stanovništva tako i vlasnika radnji, restorana, bioskopa, koji su se nalazili na Žitnom trgu. Svi oni su trpeli veliku materijanu štetu, pošto su duže vreme bili odsečeni od centra grada.

     

    Konačno, novi pešački most završen je sredinom 1971. godine, kada je i pušten u saobraćaj. Međutim, samo dve godine kasnije, konstatovano je da su na novom betonskom mostu uočene mnoge greške i propusti, za koje su se međusobno optuživali izvođači radova i projektanti.

     

    Tako se završila tužna priča o Bečkerečkoj ćupriji, koja je nepravedno i neosnovanao uklonjena, a koju je zamenio neizgledni, oronuo i ružni pešački most. On i danas svedoči o vremenu kada su se olako donosile odluke od strane lokalnih moćnika o rušenju i uništavanju kulturnog nasleđa grada.

     

    Za portal zrenjaninski.com piše istoričarka Nada Boroš

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Prijavite se na naš newsletter i jedanput nedeljno najvažnije vesti iz Zrenjanina i okoline stizaće na vašu e-mail adresu.

    Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo